امروز : ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
سامانه سپید پیام

سامانه سپید پیام

سامانه وضعیت تحصیلی دانش آموزان و ارسال پیامک کارنامه حضور و غیاب

اخبار

 • یادگیری را برای دانش‌آموزان لذت بخش و شوق انگیز کند.

  یادگیری را برای دانش‌آموزان لذت بخش و شوق انگیز کند.

  انگیزش درونی بهتر و موثرتر از انگیزه‌های بیرونی می‌تواند یادگیری را برای دانش‌آموزان لذت بخش و شوق انگیز کند. معلم‌ها باید سعی کنند، انگیزه‌های یادگیری دانش‌آموزان را از عوامل بیرونی و سطحی همچون کسب نمره، رتبه با جایزه مادی، به سمت انگیزه‌های درونی و پایدار همچون میل به دانایی، کمال و زیبایی سوق دهند.

  ادامه مطلب ...
 • مهارت‌های برنامه ریزی و انضباط شخصی دانش‌آموزان یادگیری آن‌ها را تسهیل می‌کند

  مهارت‌های برنامه ریزی و انضباط شخصی دانش‌آموزان یادگیری آن‌ها را تسهیل می‌کند

  مهارت‌های برنامه ریزی و انضباط شخصی دانش‌آموزان یادگیری آن‌ها را تسهیل می‌کند بنابراین این مهارت‌ها می‌توانند به دانش‌آموزان آموخته شوند. دانش‌آموزانی که از انضباط شخصی برخوردار هستند و برای انجام امور روزمره زندگی از تحصیل و سرگرمی و سایر امور از برنامه ریزی استفاده می‌کنند، بیشتر از سایر دانش‌آموزان به موفقیت دست می‌یابند بنابراین آموزش مهارت‌های مدیریت وقت و برنامه ریزی می‌تواند جزئی از برنامه درسی مدارس باشد.

  ادامه مطلب ...
 • یادگیری نیاز به بسترسازی دارد

  یادگیری نیاز به بسترسازی دارد

  یادگیری نیاز به بسترسازی دارد بنابراین برای تعمیم آموخته‌ها به موقعیت‌های جدید باید ارتباط بین مطالب جدید و پیشین را برقرار ساخت. انتقال یادگیری جدید به ساختارهای قبلی ذهن کار ساده و خودکاری نیست، دانش‌آموزان برای ارتباط دادن معلومات جدید با ساختارهای ذهنی سابق خود نیاز دارند که هر چه بهتر و عمیق‌تر رابطه‌ای را بین دانش جدید و قدیم خود ایجاد نمایند بنابراین معلم‌ها برای آموزش مفاهیم جدید نیاز به فراهم کردن بستر مناسب از طریق استفاده از انواع روش‌های تدریس، استفاده از مثال‌ها و مصادیق و غیره هستند.

  ادامه مطلب ...
 • معلومات پیشین دانش‌آموزان بر یادگیری اکنون آن‌ها اثر می‌گذارد

  معلومات پیشین دانش‌آموزان بر یادگیری اکنون آن‌ها اثر می‌گذارد

  معلومات پیشین دانش‌آموزان بر یادگیری اکنون آن‌ها اثر می‌گذارد. معلم‌ها باید متوجه تداخل معلومات پیشین دانش‌آموزان با مباحث درسی جدید باشند زیرا دانسته‌های دانش‌آموزان تنها در کلاس‌های درس شکل نمی‌گیرد محیط خانواده و اجتماع و تعاملات دانش‌آموزان با جوانب مختلف زندگی روزمره می‌تواند منابع کسب دانش آن‌ها باشد. این دانسته‌های پیشین می‌تواند بر یادگیری جدید، اثر منفی یا مثبت داشته باشد.

   

  ادامه مطلب ...
 • وزارت آموزش و پرورش: سال تحصیلی جدید حضوری و بدون تعطیلی است

  وزارت آموزش و پرورش: سال تحصیلی جدید حضوری و بدون تعطیلی است

  در سی‌وششمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور، اظهار کرد: کمیسیون عدالت آموزشی دو موضوع دارد، یکی عدالت آموزشی است و موضوع بعدی طرح ملی بازگشایی مدارس است. پروژه مهر، با هدف بهینه سازی نیروی انسانی، احصای دقیق آسیب های موجود، جبران کمبودهای ایجاد شده ناشی از کرونا و … شکل گرفته است.

   
  ادامه مطلب ...
 • زمان شروع مدارس ۱۴۰۱ - ۱۴۰۲

  زمان شروع مدارس ۱۴۰۱ - ۱۴۰۲

  طبق تصمیمات ستاد کرونا و وزارت آموزش و پرورش، از اوایل مهرماه سال تحصیلی ۱۴۰۱ - ۱۴۰۲ تمامی کلاس های درسی مدارس در کلیه مقاطع تحصیلی به صورت حضوری برگزار خواهد شد و دانش آموزان باید با رعایت فاصله اجتماعی و اصول بهداشتی بر سر کلاس های درس حاضر شوند. معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش از آغاز سال تحصیلی و جشن شکوفه های دانش آموزان کلاس اولی در روز ۳۰ و ۳۱ شهریور ماه خبر داد.

  ادامه مطلب ...
 • ملاحظات اجرایی دوره پیش دبستانی و ابتدایی

  ملاحظات اجرایی دوره پیش دبستانی و ابتدایی

  - با توجه به مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا، فعالیت رسمی مدارس در سال تحصیلی جدید به صورت حضوری و غیر حضوری از ۱۵ شهریور ماه ۹۹ با رعایت شرایط و ضوابط اعلام شده آغاز خواهد شد.

  - آموزش‌های لازم عوامل اجرایی و آموزشی به ویژه معلمان و مربیان پیش دبستان برای روش‌های متنوع ارائه خدمت تا قبل از آغاز سال تحصیلی به اتمام برسد. این آموزش‌ها می‌تواند در بستر سامانه آموزشی دانش‌آموزان شاد به صورت متمرکز انجام شود. ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها و مناطق نیز می توانند آموزش‌های تکمیلی در این زمینه داشته باشند.

  - برنامه ریزی، نظارت و کنترل لازم برای ثبت‌نام دانش‌آموزان و نوآموزان و استفاده از خدمات ارائه شده در سامانه آموزشی دانش آموز شاد توسط مدیر مدرسه انجام می‌شود.

  - تغییر وضعیت مطابق با اطلاعیه‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا در مورد هر منطقه صورت می‌گیرد؛ لذا شورای مدرسه متناسب با شرایط مدارس و دانش‌آموزان و نوآموزان و با تاکید بر جداول ذکر شده، نحوه تغییر وضعیت و ایفای وظایف و نقش‌های جدید را مدیریت خواهد کرد.

  - در تنظیم قرارداد سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان و نوآموزان پیش‌بینی‌های لازم در خصوص آثار ناشی از تغییر احتمالی وضعیت سفید، زرد و قرمز در ضمن سال تحصیلی مورد توجه قرار گیرد.

  - در وضعیت زرد و در صورت ضرورت، تقسیم دانش‌آموزان و نوآموزان یک کلاس به دو گروه به منظور رعایت فاصله‌گذاری الزامی است، مدیر مدرسه موظف است دانش‌آموزان و نوآموزان هر کلاس را با توجه به مساحت کلاس و تعداد دانش‌آموز و نوآموز به گونه‌ای توزیع کند که حفظ حداقل فاصله مورد انتظار مطابق پروتکل‌های بهداشتی امکان‌پذیر باشد. بنابراین ممکن است در وضعیت زرد مدارس با حضور تمام یا بخشی از دانش‌آموزان و نوآموزان دایر باشند.

  - کلاس‌های درسی کم جمعیت و کلاس‌های درس چندپایه به نحوی که مغایر با پروتکل‌های بهداشتی نباشد با تمام دانش‌آموزان تشکیل و آموزش حضوری به روال معمول برگزار شود. از سامانه شاد برای انجام فعالیت‌ها و تکالیف درسی نوآموزان یا دانش‌آموزان با نظارت و هدایت والدین و ارائه بازخورد توسط معلمان آنها استفاده شود.

  - مدیران مدارس می‌توانند به منظور مدیریت فاصله‌گذاری فیزیکی در شرایط آموزش‌های حضوری در وضعیت زرد یا توزیع متناسب زنگ تفریح در پایه‌های مختلف، تراکم دانش‌آموزان و نوآموزان را در رفت و آمد در حیاط مدرسه کاهش دهند.

  -  در وضعیت قرمز فعالیت‌های آموزشی و تربیتی به صورت مجازی در سامانه شاد یا با استفاده از سایر روش‌ها متناسب در تمام روزهای هفته انجام می‌شود. در این وضعیت حضور و غیاب دانش آموزان و نوآموزان، ارائه درس جدید، ارزشیابی، تعیین تکالیف و سایر فعالیت‌های مرتبط با فرآیند آموزش و یادگیری در سامانه  شاد استمرار می‌یابد.

  - دستورالعمل تکمیلی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی در دوره ابتدایی توسط معاونت آموزش ابتدایی تدوین و ابلاغ خواهد شد.

  ادامه مطلب ...
 • فعالیت‌های اداری مدارس تعطیل نیست

  فعالیت‌های اداری مدارس تعطیل نیست

  سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران از عدم تعطیلی فعالیت‌های اداری مدارس نظیر ثبت نام، هدایت تحصیلی و سنجش سلامت نوآموزان خبر داد و گفت: آزمون ورودی مدارس سمپاد نیز در موعد خود برگزار خواهد شد. 
  مسعود ثقفی در جمع خبرنگاران با اشاره به اطلاعیه روز گذشته ستاد ملی مبارزه با کرونا و اعلام تعطیلی برخی فعالیت‌های شهری به علت کرونا گفت: مباحثی که در آموزش و پرورش در حال حاضر وجود دارد مانند ثبت نام، هدایت تحصیلی و مراکز سنجش نوآموزان، فعالیت‌های اداری مدارس هستند و به عنوان فعالیت آموزشی محسوب نمی‌شوند و طبیعتا مشمول این تعطیلی نخواهند بود. 

  وی افزود: مدارس به فعالیت خود با رعایت اصول بهداشتی و پروتکل‌های بهداشتی در موارد گفته شده ادامه خواهند داد. 

  سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه البته آزمون سمپاد هم این هفته با توجه به کشوری بودنش برگزار خواهد شد که توضیحات کامل مربوطه توسط رئیس مرکز سمپاد ارائه شده است تاکید کرد: بنابراین فعالیت های روز دوشنبه و چهارشنبه در مدارس، فعالیت‌های اداری هستند و ادارات نیز مشمول تعطیلی‌های اعلام شده نیستند و نیروهای اداری مدرسه اقدام به ثبت نام، هدایت تحصیلی و سنجش سلامت خواهند کرد.

  ادامه مطلب ...
 • آموزش مجازی در حد آموزش حضوری نیست

  آموزش مجازی در حد آموزش حضوری نیست

  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اگر می توانستم شش ماه یا یکسال مدارس را تعطیل می کردم.
  مهدی گلشنی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفتگو با خبر فوری تاکید کرد: اگر من تصمیم گیر بودم شش ماه یا یکسال مدارس را تعطیل می کردم.
  وی ادامه داد:انتهای این مسیر مشخص نیست.

  ادامه مطلب ...
 • اولویت اصلی آموزش و پرورش باید آموزش حضوری باشد

  اولویت اصلی آموزش و پرورش باید آموزش حضوری باشد

  محمدمهدی زاهدی وزیر سابق علوم و نماینده مجلس در گفتگو با خبر فوری گفت: سیستم شاد نواقص جدی دارد اما بضاعت آموزش و پرورش همین است.
  وی ادامه داد: کلاس ها را ولو به صورت ۲ شیفته برگزار کنیم. دولت فشار دو شیفته برگزار شدن کلاس ها را با تامین مالی فرهنگیان جبران کند.

  ادامه مطلب ...
 • سناریوهای بازگشایی مدارس در مهر ۹۹

  سناریوهای بازگشایی مدارس در مهر ۹۹

  معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: به دنبال غنی سازی آموزش با استفاده از بستر فضای آموزش آنلاین و مدرسه تلویزیونی در کنار آموزش حضوری هستیم.
  رضوان حکیم‌زاده با بیان اینکه سال تحصیلی که گذشت بسیار متفاوت بود گفت: امسال یکی از نقاط افتخار آمیز کارنامه نظام و تعلیم و تربیت رقم خورد زیرا علی‌رغم شرایط خاص و بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا، نظام آموزشی سریع واکنش نشان داد و با وجود دشواری کار، عملکرد قابل قبولی داشته است.

  وی افزود: جامعه فرهنگی و اولیای دانش آموزان با روحیه مسئولیت پذیری بالا وارد میدان شدند و اجازه ندادند آموزش متوقف شود.

  معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره روند آموزش‌ها از دانش‌آموزان ابتدایی و به ویژه کلاس اولی‌ها گفت: ما با مسئله ناگهانی تعطیلی مدارس روبه رو شدیم و بیش از ۱۵ میلیون دانش آموزان در خانه ماندند که چالش بزرگی برای آموزش و پرورش و والدین بود. با این حال در یک مدت کوتاه سه روزه با شبکه آموزش وارد تعامل شده و بلافاصله پخش مدرسه تلویزیونی آغاز شد.

  ادامه مطلب ...
 • مدارس غیردولتی ۶۵ درصد رتبه های برتر کنکور را به خود اختصاص داده اند

  مدارس غیردولتی ۶۵ درصد رتبه های برتر کنکور را به خود اختصاص داده اند

  وی افزود: از همان ابتدا نظارت ها را فرایندی تعریف کردیم. نظارت جامع را مقدمه ای بر درجه بندی مدارس قرار دادیم که کار  پژوهشی آن انجام شده و آماده رتبه بندی مدارس غیردولتی هستیم. مقدمات لازم برای درجه بندی مدارس که مبتنی بر ارتقای کیفیت است فراهم شده است.

  زینی وند با بیان اینکه سهم کیفیت بخشی در آیتم شهریه ۱۵ درصد و عدد بالایی است اظهار کرد: در کنار بحث بیمه معلمان، ایمن سازی و .... آیتم کیفیت بخشی را قرار دادیم. در برهه ای از زمان در سال ۹۵- ۹۶ ، رئیس مرکز سنجش وزارتخانه اعلام کرد که بین دانش آموزان مدارس دولتی و غیردولتی در امتحانات نهایی تفاوت معناداری وجود ندارد. بررسی کردیم و دیدیم ۱۰۰ رتبه اول از ۷۵ مدرسه غیردولتی هستند. همچنین از رتبه یک تا ۱۰ ، ۹ مدرسه غیردولتی بود؛ تا رتبه ۲۰۰ وضعیت مدارس غیردولتی بسیار مناسب بود. در میانه نمودار وضعیت مدارس غیردولتی افت کرد و در پایان هم مدارس غیردولتی ضعیف، مدارس کمی نبودند.

  وی افزود: پروژه ای را طراحی کردیم و برای تک تک مدارس غیردولتی کارنامه ارزیابی صادر و با استان ها تفاهم نامه امضا و اعلام کردیم فلان مدرسه شما ضعیف ترین مدرسه غیردولتی استان است و فلان درس و فلان معلم عملکرد ضعیف تری داشته است و باید رسیدگی کنید. بعد از این سه سال اعلام کردند که مدارس غیردولتی ۶۵ درصد رتبه های برتر کنکور را به خود اختصاص داده اند.

  رئیس سازمان مراکز و مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه پیگیری این امور منوط به برنامه ریزی بوده که انجام دادیم و این نکته را هم مدنظر داریم که مدارس غیردولتی با همدیگر رقابت دارند و در عرصه رقابتی فعالیت می کنند گفت: ولی دانش آموز مدرسه ای را انتخاب می کند که برنامه آموزشی و پرورشی قوی داشته باشد و از معلمان برجسته و توانمند استفاده کند، در تعاملات و برنامه ریزی ها به نظرات اولیا توجه کند، پیشرفت تحصیلی را به اطلاع آنها برساند و آیتم های کیفیت بخشی را رعایت کند.

  زینی وند درباره آموزش در ایام کرونا گفت: از هفته اول و دوم تعطیلی با ۱۴ هزار مدرسه تماس گرفته شد و اجازه ندادیم آموزش متوقف شود. از ابتدا نسبت به ایجاد فضای آموزشی مناسب مجازی وارد عمل شدیم.

  ادامه مطلب ...
 • چگونگی حضور دانش آموزان در کلاس های درس

  چگونگی حضور دانش آموزان در کلاس های درس

  وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه اگر بنا بر آموزش مجازی در سناریوی قرمز باشد، انگیزه خانواده ها برای ثبت نام فرزندشان در مدارس غیردولتی چیست و در این صورت تفاوت مدارس دولتی با غیردولتی در چیست؟ خاطر نشان کرد: اولا تعداد دانش آموز در مدارس غیردولتی امسال به گونه ای برنامه ریزی شده که اگر به عنوان مثال سال گذشته ۲۵ نفر در یک کلاس قرار می گرفتند امسال تعداد کمتر باشد.

  رئیس سازمان مراکز و مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش افزود: در این صورت اگر سناریوی وضعیت زرد و حضور یک روز در میان بخواهد اجرا شود در مدارس غیردولتی چون تعداد دانش آموزان کم شده آنها می توانند هر روز به مدرسه بروند.

  وی همچنین با اشاره به ظرفیت آموزش های مجازی گفت: شبکه شاد دو نوع خدمت ارائه می دهد. خدمات عمومی برای تمام دانش  آموزان، اما ما تقاضا کردیم از ظرفیت خدمات افزوده، آموزش ها و آزمون های آنلاین بهره مند شویم.

  زینی وند ادامه داد: در همین آموزش آنلاین اگر ارتباط تعاملی زنده و پرسش و پاسخ برقرار اما تعداد دانش آموزان زیاد باشد معلم نمی تواند پاسخگوی همه باشد، بنابراین کم بودن تعداد دانش آموزان و ظرفیت تعریف شده مدارس غیردولتی در کیفی تر شدن آموزش از طریق آنلاین موثر خواهد بود. موسسان از محل شهریه خودشان را مکلف کرده اند بخشی از هزینه ها را به ارتقای آموزش های مجازی و آزمون های آنلاین اختصاص دهند.

  رئیس سازمان مراکز و مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش  با بیان اینکه رویکرد ما در شورای سیاست گذاری مدارس غیردولتی، کیفیت بخشی فرایندی بوده است و نگاه مقطعی به آن نداشته ایم گفت: نظارت و ارزیابی بر الزامات قانونی را تا پایان آبان قرار دادیم  و اعلام کردیم پس از آبان هر ناظری که از طرف وزارتخانه یا ادارات در مدرسه غیردولتی حضور می یابد، باید بر فرایند تدریس و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان نظارت کند.

  ادامه مطلب ...
 • ممنوعیت مدارس غیردولتی برای دریافت هزینه فوق برنامه های غیرآموزشی

  ممنوعیت مدارس غیردولتی برای دریافت هزینه فوق برنامه های غیرآموزشی

  رئیس سازمان مراکز و مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش گفت:فعالیت های فوق برنامه غیرآموزشی بعد از تعیین تکلیف حضور دانش آموزان در مدرسه و با تایید شورای مدرسه و انجمن اولیاء و مربیان و تایید شورای منطقه قابل دریافت است.
  رئیس سازمان مراکز و مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه برای امسال تا زمانی که هنوز وضعیت بازگشایی مدارس به صورت کامل مشخص نشده است اعلام کردیم دریافت هزینه فوق العاده غیرآموزشی از اولیاء ممنوع است گفت: یعنی فعالیت های فوق برنامه غیرآموزشی بعد از تعیین تکلیف حضور دانش آموزان در مدرسه و با تایید شورای مدرسه و انجمن اولیاء و مربیان و تایید شورای منطقه قابل دریافت است.

  مجتبی زینی وند در برنامه تلویزیونی مدرسه ایران با بیان اینکه الگوی شهریه مدارس غیردولتی با توجه به ۱۳ آیتم  مبتنی بر هفت سرفصل مشخص شده در ماده ۱۵ قانون تاسیس مدارس غیردولتی تعیین و تصویب می شود اظهار کرد: در واقع سهم هرکدام از این آیتم ها در تعیین شهریه مشخص است.

  وی افزود: برای امسال تا زمانی که هنوز وضعیت بازگشایی مدارس به صورت کامل مشخص نشده است اعلام کردیم دریافت هزینه فوق العاده غیرآموزشی از اولیاء ممنوع است. یعنی فعالیت های فوق برنامه غیرآموزشی بعد از تعیین تکلیف حضور دانش آموزان در مدرسه و با تایید شورای مدرسه و انجمن اولیاء و مربیان و تایید شورای منطقه قابل دریافت است.

  رئیس سازمان مراکز و مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه سال گذشته مدارس این هزینه را دریافت کرده بودند گفت: از اسفندماه با مشکل تعطیلی به علت کرونا روبه رو شدیم و اعلام کردیم مدارسی که این هزینه را دریافت کرده بودند و برخی فعالیتها انجام نشده بود باید محاسبه و مبالغ اضافی به اولیاء مسترد می شد.

  زینی وند با اشاره به اینکه یکی از مصادیق تعیین الگوی شهریه استفاده از ظرفیت های آموزش مجازی است گفت: آبان ماه سال گذشته به مدارس اعلام کرده بودیم اگر مدرسه ای بخواهد از سهمیه کیفیت بخشی شهریه در بخش آموزش مجازی استفاده کند باید نسبت به ایجاد نرم افزارها و سخت افزارهای الکترونیکی اقدام کند.

  ادامه مطلب ...
 • نتایج یک برابر ظرفیت ازمون استخدام آموزش و پرورش اعلام شد

  نتایج یک برابر ظرفیت ازمون استخدام آموزش و پرورش اعلام شد

  در پی اعلام نتایج یک برابر ظرفیت ازمون استخدامی آموزش و پرورش، اداره امور اداری و تشکیلات آموزش و پرورش استان مرکزی اطلاعیه ای صادر کرد.
  به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان مرکزی، متن این اطلاعیه بدین شرح می باشد:

  ضمن عرض تبریک و آرزوی موفقیت برای تمامی عزیزانی که در آزمون استخدامی (مرحله یک برابر ظرفیت) آموزش و پرورش استان مرکزی پذیرفته شده اند، به اطلاع می رساند فعلاً برای ارائه مدارک و ادامه تکمیل پرونده نیازی به مراجعه به اداره کل آموزش و پرورش استان و مناطق تابعه نمی باشد.

  لذا برنامه و جدول زمانبندی مراجعه جهت انجام سایر مراحل استخدام، متعاقباً از طریق همین سایت منتشر و به اطلاع عموم خواهد رسید.

   

  《اداره امور اداری و تشکیلات اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی》

  ادامه مطلب ...
 • کرونا را شکست می دهیم

  کرونا را شکست می دهیم

  ضدعفونی کردن مدارس حوزه‌های انتخاباتی سراسر کشور در دستور کار معاونت تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش استان‌ها قرار گرفته است.
  به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان البرز،با دستور  حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در ستاد پیشگیری و کنترل بیماری کرونا، ضدعفونی مدارس با اولویت مدارسی که در جریان انتخابات مجلس شورای اسلامی محل حوزه اخذ رای بوده‌اند از صبح امروز آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

   

  ضدعفونی مدارس حوزه‌های انتخاباتی سراسر کشور در دستور کار معاونت تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش استان‌ها قرار گرفته است.

  ستاد پیشگیری و کنترل بیماری کرونا از سوی وزارت آموزش، گندزایی و ضدعفونی کلیه مدارس کشور با شروع از مدارس محل اخذ رای مجلس شورای اسلامی که محل مراجعه و تجمعات عمومی بوده رسما آغاز شده و تا پیش از بازگشایی مدارس نیز برای پاکسازی و ایمن‌سازی کامل ادامه خواهد داشت.

  طبق هماهنگی به عمل هماهنگی به عمل  آمده میان وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جدای از دستورالعمل اعلام شده بهداشت محیط و گندزدایی سطوح به مدارس، در بسیاری از مناطق نیز از ظرفیت کارشناسان و متخصصین مراکز بهداشت مناطق نیز در اجرای ضدعفونی استفاده شده است.

   در این راستا کمیته پیشگیری و مبارزه با کرونا در استان البرز با هدفما کرونا را شکست می هیم تشکیل شده است که در آن خواسته شده که فرهنگیان و دانش آموزان نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت خواهند کرد.

  ادامه مطلب ...
 • اطلاعیه وزارت آموزش‌وپرورش در خصوص آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر

  اطلاعیه وزارت آموزش‌وپرورش در خصوص آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر

  وزارت آموزش‌وپرورش با صدور اطلاعیه‌ای شرایط و زمان برگزاری آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی را تشریح کرد.
  به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، در اجرای بندهای (6 و 7) بخشنامه شماره 160150/700، در خصوص زمان ثبت‌نام و آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر (دو نفر و بالاتر) قبل از سال 1392 نهضت سوادآموزی، از سوی وزارت آموزش‌وپرورش اطلاعیه‌ای صادر شد. متن اطلاعیه به شرح زیر است:

  بدین‌وسیله به اطلاع کلیه متقاضیان ثبت‌نام و شرکت در آزمون داخلی آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر (دو نفر و بالاتر) قبل از سال ۱۳۹۲نهضت سوادآموزی می‌رساند، به استناد بند (۲) قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در آموزش‌وپرورش مصوب 13 شهریور 97و ماده (۵) آئین‌نامه اجرایی شماره ۷۹۷۹۵/ت ۵۶۶۱۰ مورخ 30 شهریور 98 هیئت محترم وزیران و بند (2/3) شیوه‌نامه شماره 700/160150 مورخ 2 آذرماه 98 وزارت آموزش‌وپرورش، ثبت‌نام این آزمون از روز شنبه۱۰اسفندماه ۱۳۹۸و از طریق سایت اینترنتی مرکز آزمون جهاد دانشگاهی به آدرسwww.hrtc.irآغاز خواهد شد و در پایان روز سه‌شنبه ۲۰اسفندماه ۱۳۹۸خاتمه خواهد یافت.

  داوطلبان متقاضی ثبت‌نام در این آزمون، توجه داشته باشند که مهلت ثبت‌نام تمدید نخواهد شد و ثبت‌نام در سایت مربوطه پس از اتمام مهلت یاد شده، غیرفعال خواهد گردید.

  متقاضیان ثبت‌نام می‌توانند جهت آگاهی از اطلاعات و جزئیات مربوط به این آزمون به دفترچه راهنمای آن‌که از روز پنجشنبه مورخ 8 اسفند 98بر روی سایت اینترنتیwww.hrtc.irقرار خواهد گرفت، مراجعه نمایند.

  زمان آزمون:آزمون مذکور در روز جمعه مورخ 22 فروردین 99برگزار خواهد گردید.

  لازم به ذکر است کلیه فرآیندهای مربوط به ثبت‌نام، دریافت کارت ورود به جلسه داوطلبان تا اعلام نتیجه نهایی، انحصاراً از طریق سایت اینترنتی www.hrtc.ir انجام می‌شود و به مراجعات حضوری و تلفنی پاسخ داده نخواهد شد.

  ادامه مطلب ...
 • اقدامات وزارت آموزش‌وپرورش در راستای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

  اقدامات وزارت آموزش‌وپرورش در راستای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

  وزارت آموزش‌وپرورش در راستای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا اقداماتی را در دستور کار خود و مدارس کشور قرار داده است.
  به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، وزیرآموزش‌وپرورش در جلسه ستاد پیشگیری و کنترل بیماری کرونا گفت: وزارت آموزش‌وپرورش از سیاست‌های وزارت بهداشت تبعیت می‌کند و هر کاری که لازم باشد انجام می‌دهد. کمک مهم ما به وزارت بهداشت در این شرایط سخت این است که مجموعه خود را محافظت کنیم.

  وزیر آموزش‌وپرورش بابیان اینکه باید تصمیمات در چارچوب مقررات وزارت بهداشت اتخاذ شود، گفت: رصد دقیق شرایط و اوضاع اولین اولویت این ستاد است. باید در سریع‌ترین زمان ممکن از رویدادها اطلاع یابیم و اطلاعات در کمترین زمان ممکن از منطقه به استان و از استان به ستاد مرکزی منتقل شود. متناظر با آن ستاد باید در استان و منطقه هم تشکیل شود و دائماً در ارتباط منظم باشند.

  شایان‌ذکر است؛ در این جلسه تصمیماتی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا و کنترل آن اتخاذ شد که به شرح زیر است:

  -تک‌تک مدارس سرکشی و از بهداشت آن‌ها اطمینان حاصل شود.

  -آموزش‌های لازم به دانش آموزان در پیشگیری و کنترل بیماری کرونا ارائه شود.

  -معلمان و دانش آموزان با بیماری مزمن شناسایی و به آن‌ها توجه بیشتر شود.

  -توجه جدی به رعایت موازین بهداشتی در سرویس مدارس شود.

  -تمامی اردوهای دانش‌آموزی تعطیل شود.

  -توجه جدی به خوابگاه‌های دانشجویی شود.

  -از مدارس استثنایی بیشتر مراقبت شود.

  -استفاده از ظرفیت مجازی برای ارائه آموزش‌های لازم.

  گفتنی است؛ مدارس با اولویت مدارسی که محل برگزاری انتخابات بوده‌اند ضدعفونی شدند و همچنین پیام‌های ویژه روزانه برای پیشگیری از کرونا به مدیران کل و معاونان سلامت استان‌ها ارسال‌شده تا از طریق سامانه‌های در دسترس در اختیار تمامی همکاران فرهنگی قرار بگیرد.

  ادامه مطلب ...
 • پیام مدیرکل آموزش و پرورش استان ایلام به مناسبت سالروز تأسیس نهاد امور تربیتی

  پیام مدیرکل آموزش و پرورش استان ایلام به مناسبت سالروز تأسیس نهاد امور تربیتی

  اسفندیار رستمزاد مدیرکل آموزش و پرورش استان ایلام به مناسبت فرارسیدن هشتم اسفندماه سالروز تأسیس نهاد امور تربیتی و هفته تربیت اسلامی ضمن تبریک این روز به همه تلاشگران عرصه تربیت پیامی صادر کرد که متن آن به شرح زیر است:
  بسمه تعالی

  آموزش دانش، تفکر و رفتار، سه عنصر کار معلم است. مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

  نظام تعلیم و تربیت، فرآیندی تعالی گراست که در جهت تربیت و ارتقاء شاخص های اجتماعی و فردی از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد و از مهمترین ارکان انتقال، اعتلا و استمرار فرهنگ و هویت هرجامعه ­ای است.

  هشتم اسفند سالروز شکل گیری نهاد مقدس فرهنگی و تربیتی دستگاه تعلیم وتربیت است که با تدبیر بلند شهیدان گرانقدر، رجا‌‌‌ئی و باهنر در راستای گسترش و انتشار مفاهیم دینی و اخلاقی و پاسداری از اصول و تحکیم مبانی ا‌‌‌‌‌‌‌‌نقلاب اسلامی پای به عرصه وجود نهاده است.

  در راستای ساحت­های سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، توسعه و نهادینه نمودن فرهنگ ایرانی اسلامی، ترویج ارزش های والای دینی، آداب و رسوم و نمادهای ملی در پرورش نسلی متخلق به اخلاق الهی، متعهد و پژوهشگر برای داشتن جامعه ای آراسته به فضایل انسانی و تحقق حیات طیبه که ثمره­ی آن، اقتدار ملی و ارتقای سرمایه انسانی کشور است یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

   اینجانب به عنوان عضو کوچکی از دستگاه بزرگ تعلیم و تربیت استان ضمن تبریک فرارسیدن 8 اسفند سالروز تأسیس نهاد ارزشمند امور تربیتی و آغاز هفته تربیت و نیز گرامیداشت یاد و خاطره شهدای بزرگ تعلیم و تربیت، شهیدان رجایی و باهنر از تلاش­ها و مجاهدت ­های مجموعه همکاران خدوم معاونت پرورشی مشاوران؛ مربیان تربیتی، معاونین پرورشی، مربیان قرآنی و همه عزیزانی که در جهت بلوغ فکری و معنوی نسل­های آینده ­ی ایران اسلامی نوای نجات بخش تربیت را به زیباترین شکل می ­آفرینند تشکر و قدردانی کرده و از خداوند سبحان مسئلت می نمایم که همه ما را در راستای رسیدن به آرمان های بلند انقلاب بزرگ مردم ایران موفق و مؤید بدارد.

  ادامه مطلب ...
 • دانش آموزان بیمارآسمی،قلبی وعروقی وکلیوی ازحضوردرکلاس معافند

  دانش آموزان بیمارآسمی،قلبی وعروقی وکلیوی ازحضوردرکلاس معافند

  مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به روند طبیعی فعالیت مدارس از هفته ی آینده گفت: دانش آموزانی که قبلاً شناسایی شده و دارای بیماری های خاص مانند بیماری های قلبی عروقی ، تنفسی و دیابت از حضور در آموزشگاه معاف می باشند.
  به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی در در سومین نشست ستاد کنترل و پیشگیری از شیوع کرنا ویروس، با بیان که پذیرش این دانش آموزان در آموزشگاه منوط به ارائه گواهی پزشکی و رضایت اولیا آنان می باشد؛ تصریح کرد: در این هفته پس از اعلام تعطیلی از سوی استاندار محترم تمامی مدارس استان روزانه ضد عفونی شده و این مهم همچنان ادامه دارد.

  وی، با اشاره به ضدعونی محیط ادارات آموزش و پرورش به صورت روزانه، اظهار کرد: تمامی مطالب بهداشتی و آموزشی در خصوص رعایت بهداشت فردی در خصوص مقابله با ویروس کرونا در قالب دستورالعمل ، کیت ها، فایل ها و پوستر های آموزشی و همچنین پیامک  به مدیران مدارس، معلمین استان و اولیای محترم با هدف آگاهی بخشی، و پیشگیری از شیوع بیماری در بهمن واسفند ماه سال جاری ارسال شده و همچنان ادامه دارد.

  مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به برگزاری جلسه با مدیران آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق استان در خصوص نظارت و کنترل دانش آموزان و هدایت دانش آموزان سرماخورده و مشکوک به مراکز درمانی با هماهنگی اولیای محترم، ادامه داد: در این زمینه مجموعه آموزش و پرورش استان همکاری و تعامل سازنده ای با دانشگاه علوم پزشکی، شبکه های بهداشت و درمان، خبرگزاری صدا و سیما و سایر رسانه های دیداری و نوشتاری داشته و دارد.

  واقعی از أخذ مجوز آموزشی دوره ضمن خدمت آشنایی و پیشگیری از بیماری های تنفسی حاد به صورت غیر حضوری ویژه فرهنگیان استان خبر داد و تأکید کرد: تمامی اردوها، همایش ها، جلسات، جشنواره ها و برنامه های گروهی و ورزشی دانش آموزی و اداری و همچنین تمامی دوره های ضمن خدمت حضوری تا اطلاع ثانوی لغو می باشد.

  دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی با بیان این که 30 درصد دانش آموزان دوره ی ابتدایی و متوسطه به عنوان سفیران سلامت در مدارس استان فعالیت می کنند، خاطر نشان کرد: برای آموزش این دانش آموزان نیز جزوات آموزشی تهیه و تولید شده و در اختیار سفیران سلامت قرار گرفته است.

  مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی برگزاری کارگاه ویژه برای کارکنان اداره کل با حضور مدرسین دانشگاه علوم پزشکی را یکی دیگر از اقدامات ستاد کنترل و پیشگیری از شیوع کرنا ویروس در آموزش و پرورش استان برشمرد و یادآور شد: معلمین و مدیران مدارس موظفند با استفاده از ظرفیت صبح گاه مدارس، زنگ نماز و دقایق آغازین شروع کلاس برای آگاهی بخشی به دانش آموزان استفاده نمایند.

  وی برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه مدیران مدارس، مراقبین و رابطین سلامت، سرپرستان خوابگاه ها، دانش آموزان و اولیای محترم آنها با همکاری مراکز بهداشت شهرستان ها را از دیگر اقدامات این ستاد تا کنون برشمرد و یاد آور شد: تمامی دانش آموزان استان دارای پرونده ی سلامت  می باشند.

  این مقام مسئول در آموزش و پرورش خراسان جنوبی،اضافه کرد: در خصوص مدارس شبانه روزی نیز بر  شستشوو ضد عفونی لوازم شخصی مثل ملحفه،پتو، بالش و تشک، البسه ی دانش آموزان، نظافت مستمر خوابگاه، استفاده از بخور و اسپند در خوابگاه ، ضد عفونی محیط خوابگاه ،آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام، شارژ مستمر جا مایعی، در اختیار قرار دادن مواد شوینده به مدارس، نصب تهویه در خوابگاه و سروریس بهداشتی تأکید شده است.

  ادامه مطلب ...
 • افزایش حقوق‌ها در سال جدید چگونه محاسبه می‌شود؟ + جدول

  افزایش حقوق‌ها در سال جدید چگونه محاسبه می‌شود؟ + جدول

  نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز شنبه 11 اسفند ماه 97 برای تعیین تکلیف "حقوق کارمندان دولت در سال 98" اِعمال 10 درصد افزایش حقوق و افزایش 400هزار تومانی را مصوب کردند.

  این مصوبه تأکید دارد، دولت مکلف است در سال 98 برای همه کارکنان دولت به صورت مساوی 400 هزار تومان را به ضریب ریالی تبدیل کند تا شامل بازنشستگی، پاداش پایان خدمت و اضافه کار شود و علاوه بر آن با منابع پیش‌بینی شده تا 10 درصد جداگانه به حقوق افراد اضافه خواهد شد.

  حمیدرضا حاجی بابایی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این رابطه گفته بود: با منابعی که در مجلس مصوب کردیم هم 400 هزار تومان ثابت و هم افزایش 10 درصدی تحقق پیدا می‌کند و پایین‌ترین حقوق یعنی یک میلیون و 240 هزار تومان 43 درصد رشد و حقوق‌های بالا حدود 11 درصد رشد خواهند داشت، منبع  لازم برای اینکه دولت علاوه بر 400 هزار تومان 10 درصد حقوق‌ها را افزایش دهد در مجلس مصوب شده است و 39 هزار میلیارد تومان برای آن پیش‌بینی شده است.

  ادامه مطلب ...
 • افزایش اقبال دانش‌آموزان به هنرستان‌ها به خاطر تامین "شغل"

  افزایش اقبال دانش‌آموزان به هنرستان‌ها به خاطر تامین

  وی افزود: داوطلبان علاقه‌مند برای ورود به هنرستان‌های نمونه دولتی باید برای ثبت‌نام در آزمون ورودی به سامانه azmoon.medu.ir مراجعه کنند.

  رییس اداره فنی و حرفه‌ای و کاردانش آموزش و‌پرورش شهر تهران گفت: دانش‌آموزان برای انتخاب هنرستان‌ها هیچ محدودیت منطقه‌ای ندارند به‌عنوان مثال برای رشته انیمیشن در منطقه یک دانش‌آموزانی از منطقه 3 و 6 حضور دارند البته به شرط اینکه حدنصاب لازم را بیاورند.

  جمالی عنوان‌کرد: برای ثبت‌نام در هنرستان‌های نمونه‌دولتی، شرط معدل وجود دارد و دانش‌آموزان باید حداقل معدل 17 را داشته باشند.

  وی با تأکید بر اینکه ظرفیت هنرستان‌ها در شهر تهران تکمیل است و بر روی کیفیت‌بخشی متمرکز شده‌ایم، افزود: به عنوان مثال اگر  دانش‌آموزی می‌خواهد رشته برق را انتخاب کند اگر از نظر وضعیت علمی بالاتر باشد زودتر جذب می‌شود.

  ادامه مطلب ...
 • فعالیت مدارس مناطق سیل‌زده خوزستان تا پایان اردیبهشت ادامه دارد

  فعالیت مدارس مناطق سیل‌زده خوزستان تا پایان اردیبهشت ادامه دارد

  وی با بیان اینکه فعالیت‌های آموزشی در مدارس مناطق سیل زده استان خوزستان از امروز تا پایان اردیبهشت ماه ادامه پیدا می‌کند، افزود:  دانش‌آموزان مدارسی که در حال حاضر به علت سیلاب امکان بهره‌برداری از مدرسه آنها وجود ندارد، به شیف مخالف سایر مدارس منتقل می‌شوند یا با استفاده از ظرفیت‌های خالی دیگر مدارس به تحصیل ادامه می‌دهند.

  نماینده ویژه وزیر آموزش‌وپرورش در استان خوزستان از اختصاص500 میلیون تومان هزینه ایاب و ذهاب به دانش‌آموزان مناطق سیل زده از سوی وزارت آموزش و پرورش خبر داد و گفت:  با تاکید وزیر آموزش و پرورش500 میلیون تومان هزینه ایاب و ذهاب به دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده استان خوزستان اختصاص پیدا کرد تا امکان حضور تمام دانش‌آموزان مناطق سیل زده و روستایی در کلاس های درس فراهم شود.  

  زینی‌وند اضافه کرد: دانش‌آموزانی که مدارس آنها در اختیار ستادهای اسکان قرار گرفته است در مدارس همجوار و نزدیک فعالیت‌های آموزشی خود را استمرار می‌بخشند.

  ادامه مطلب ...
 • کنکور ۹۸ به تأخیر نمی‌افتد/ آخرین خبر از استخدام معلمان حق‌التدریس

  کنکور ۹۸ به تأخیر نمی‌افتد/ آخرین خبر از استخدام معلمان حق‌التدریس

  وی افزود: زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در تاریخ 5 و 6 اردیبهشت بود اما به‌دلیل آنکه بسیاری از هموطنان بر اثر سیل آسیب دیده بودند و عده‌ای هم برای کمک به مناطق سیل‌زده رفته بودند، شورای سنجش و پذیرش دانشجو را موظف کردیم جلسه‌ای را برگزار کند که در آنجا تصمیم گرفتند زمان برگزاری آزمون ارشد به تأخیر بیفتد از سوی دیگر آزمون دستیاری پزشکی و آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت نیز به تأخیر افتاده است.

  نایب‌رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: سازمان سنجش می‌گوید برایش مهیا نیست که کنکور سراسری را هم به تأخیر بیندازد و اگر این اتفاق بیفتد ممکن است نیم‌سال اول را برای دانشجویان جدیدالورود نداشته باشیم بنابراین تا این لحظه آنچه اتفاق افتاده این است که زمان آزمون سراسری به تأخیر نمی‌افتد و داوطلبان باید مطابق برنامه زمانی که 13 و 14 تیر ماه است خود را آماده کنند.

  ادامه مطلب ...
 • وزیر آموزش و پرورش‌: اجرای طرح مدرسه‌محوری از اولویت‌های مهم دولت است

  وزیر آموزش و پرورش‌: اجرای طرح مدرسه‌محوری از اولویت‌های مهم دولت است

   سید محمد بطحایی ظهر امروز در دیدار با فرهنگیان شهرستان مرودشت با اشاره به مشکلات آموزش و پرورش اظهار داشت: برای رسیدن به کیفیت مطلوب باید این مسائل و چالش‌ها را از پیش رو بردارد.

  وی با بیان اینکه تنها راه برون رفت از مشکلات کنونی آموزش و پروش اجرای صحیح سند تحول است و گفت: هدف از تدوین سند تحول بنیادین این است که بتواند موانع و مشکلات را برطرف کند‌.

  بطحایی افزود: اینکه شرایطی فراهم شود که تمامی مشکلات اعم از فضا و تجهیزات، نیروی انسانی، نظام انگیزشی و پرداخت و برنامه‌های درسی و تربیتی یکجا حل شود، امکان ندارد بلکه باید تک تک مشکلات شناسایی و حل شود.

  وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که سند تحول به عنوان یک اولویت برای ما ترسیم کرده، توانایی مدرسه به عنوان یک موجود زنده برای تصمیم‌‌‌گیری در مسائل خود است تا با برخورداری از اختیارات لازم بتواند با داشتن سرمایه انسانی ارزشمند مشکلات خود را حل کند.

  ادامه مطلب ...
 • وزیر آموزش و پرورش در شیراز: آسیب سیل به ۱۵۰۰ مدرسه؛ ۸۰ مدرسه قابل استفاده نیست

  وزیر آموزش و پرورش در شیراز: آسیب سیل به ۱۵۰۰ مدرسه؛ ۸۰ مدرسه قابل استفاده نیست

    سید محمد بطحایی عصر امروز در حاشیه بازدید از مدارس آسیب‌دیده سیل اخیر در شیراز اظهار داشت: جبران خسارات وارده به فضاهای آموزشی و پرورشی آسیب‌دیده از سیل اخیر در کشور در اولویت قرار دارد. 

  وی گفت: در سیل اخیر در سطح کشور حدود 1500 مدرسه بین 20 تا 70 درصد آسیب دیده است و 80 مدرسه از این تعداد نیز تخریب شده و قابل استفاده نیست. 

  بطحایی افزود: خیرین همواره همراه با آموزش و پرورش بوده‌اند و تعهدات بسیار خوبی را قبول کرده‌اند و هم اکنون نیز جمعی از این خیرین در استان‌های خوزستان و لرستان تعهدات بسیار خوبی را پذیرفته‌اند.

  وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: امید است بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم تا دانش‌آموزاندر مهر 98 در مدارس تازه ساخته شده و باز سازی شده مشغول به تحصیل شوند. 

  وی در مورد مدارس تخریبی و غیر قابل بازسازی نیز گفت: در صورت تاخیر در آماده‌سازی این مدارس امکان فراهم کردن زمینه تحصیل دانش‌آموزان در مهر ماه در فضاهای موقت همچون کانکس پیش‌بینی شده است.

  ادامه مطلب ...
 • لزوم تصویب لایحه برای جذب نیرو در آموزش و پرورش

  لزوم تصویب لایحه برای جذب نیرو در آموزش و پرورش

  عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش مجلس گفت: کمبود نیرو در آموزش و پرورش دستپخت تصمیمات ناگهانی مدیران این وزارتخانه است.

  علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص مدیریت ضعیف منابع انسانی در آموزش و پرورش و بوجود آمدن مشکل کمبود معلم در این وزارتخانه گفت: در این مشکل ؛ دولت، وزارت آموزش و پرورش و سازمان امور اداری و استخدامی همگی مقصر هستند و باید پاسخگو باشند که چرا سیستم آموزشی کشور مدیریت منابع انسانی مناسبی ندارد و هم چنین اقدام درستی در جهت رفع این مشکل انجام نمی دهند.

  نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با طرح سوالاتی تصریح کرد: آیا برای دولت مشخص نیست که چه تعداد نیرو در آموزش و پرورش بازنشسته می شود؟ آیا مشخص نیست که چه تعداد هر ساله این وزارتخانه نیرو نیاز دارد؟ باید مشخص شود معاونت های مدیریت منابع انسانی در وزارت آموزش و پرورش و هم چنین سازمان امور اداری و استخدامی به چه دلیل در انجام وظایف خود سهل انگاری می کنند که باعث بوجود آمدن معضل کمبود در نیرو در آموزش و پرورش و هم چنین تورم نیرو در برخی استان ها شده است.

  ادامه مطلب ...
 • سرانه مدارس نیازمند تا قبل از مهر ماه پرداخت می شود

  سرانه مدارس نیازمند تا قبل از مهر ماه پرداخت می شود

  سید محمد بطحایی در پایان جلسه هیات دولت در پاسخ به سؤال پانا مبنی بر اینکه آیا سرانه مدارس پرداخت شده است یا خیر گفت: «یک نوبت سرانه مدارس فرستاده شده است و یک نوبت دیگر هم نه برای تمام مدارس بلکه برای مدارس نیازمند تا قبل از مهرماه پرداخت می‌شود.»

  او در مورد میزان تعطیلات زمستانی گفت: «تعطیلات زمستانی 5 روز است اما هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است و مجلس باید آن را تصویب کند.»

  وزیر آموزش و پرورش در مورد کاهش ساعات پایه دوازدهم گفت: «قرار بود که در پایه دوازدهم ساعات آموزشی را از 35 ساعت به 24 ساعت کاهش دهیم و بیشترین بحث آن در مورد دانش‌آموزان بود زیرا دانش‌آموزان امسال هم باید خود را برای امتحانات نهایی و هم شرکت در کنکور آماده کنند و همین موضوع به دانش‌آموزان بسیار فشار می‌آورد که یک مرتبه این بحث در شورای عالی آموزش و پرورش مطرح شد اما بحث متوقف شد و ادامه پیدا نکرد.»

  ادامه مطلب ...
 • ایجاد محتوای آموزشی مناسب برای مدارس و معلمان

  ایجاد محتوای آموزشی مناسب برای مدارس و معلمان

  وزیر آموزش و پرورش گفت: از مهرماه سال جاری دو ساعت از برنامه درسی متناسب با نیاز‌های محتوای آموزشی در اختیار مدارس و معلمان گذاشته می‌شود.
  تهیه محتوای آموزشی متناسب با نیاز‌های معلمان مدارس کشوربه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ،سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش امروز پنجشنبه ۲۲ شهریور در گردهمایی بزرگ فرهنگیان غرب مازندران گفت: از مهرماه سال جاری دو ساعت از برنامه درسی در اختیار مدارس و معلم گذاشته می‌شود و مدیران، شورای مدرسه و معلمان باید متناسب با نیاز‌های منطقه محتوای آموزشی تهیه کنند.

  وی از اجرای چهار برنامه به صورت سراسری در مدارس خبر داد و افزود: سنجش صلاحیت‌ها و شایستگی مدیران مدارس و اعطای گواهینامه‌های رتبه‌های بالاتر، وسعت دامنه انتخاب مدیران، پایش و سنجش مدارس نسبت به موقعیت‌های قبلی در متغیر‌های گوناگون در بازه‌های زمانی سه ماهه و یکساله و تفویض اختیار به مدارس امسال اجرا می‌شود.

  وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه آموزش و پرورش دارای ظرفیت‌ها و استعداد‌های زیادی برای عبور از مشکلات پیچیده است گفت: تازمانی که مدرسه و مدیریت آن در اولویت قرار نگیرد شاهد تحول نخواهیم بود، از این رو مدرسه محوری باید جایگاه خود را پیدا کند و این امر یکی از مهمترین سیاست‌های آموزش و پرورش است.

  بطحایی افزود:متاسفانه دستاورد‌های کمی و کیفی، قطار آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت در مسیر حرکت با موانع و پیچیدگی‌های مزمن مواجه است.

  وی گفت: بعد از انقلاب اسلامی شتاب کمی و کیفی آموزش و پرورش بیشتر شد و میزان دانش آموزان واجب التعلیم مقطع ابتدایی به مرز ۱۰۰ درصد رسیده است .

  ادامه مطلب ...
 • "دوازدهمی‌ها" از ۲۵ شهریور برای خرید کتاب‌های درسی آماده باشند

  به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، توزیع کتاب‌های درسی دانش‌آموزان پایه‌های هفتم، هشتم، نهم، دهم و یازدهم دوره متوسطه به جز شاخه فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش از طریق کتاب فروشی‌های سراسر کشور آغاز شده است.

  دانش‌آموزان برای مشاهده اسامی و آدرس کتاب‌فروشی‌های معتبر در شهر و منطقه محل زندگی خود می‌توانند به سایت سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی به آدرس https://irtextbook.com/BookStoreInfo مراجعه کنند.

  در همین رابطه احمدرضا امینی مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی گفت: یک هزار و 74 عنوان کتاب درسی به تیراژ 135 میلیون جلد برای حدود 14 میلیون دانش‌آموز کشور آماه شده است.

  وی افزود: ثبت‌نام کتاب‌های درسی دانش‌آموزان دوره ابتدایی و شاخه‌ فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش از طریق سامانه کتاب‌های درسی امکان‌پذیر بود و آنها کتاب‌های درسی خود را اول مهر از طریق مدارس دریافت می‌کنند اما دانش‌آموزانی که هنوز موفق به ثبت‌نام اینترنتی کتاب‌های درسی نشده‌اند هنوز فرصت دارند از طریق سامانه مربوطه برای ثبت‌نام اینترنتی کتاب‌های درسی اقدام کنند.

  مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی عنوان کرد: کتاب‌های درسی پایه دوازدهم نونگاشت است و از 25 شهریور توزیع آنها از طریق کتاب‌فروشی‌ها انجام خواهد شد همچنین 34 عنوان کتاب‌درسی در شاخه نظری جدیدالتالیف است.

  امینی تاکید کرد که توزیع کتاب‌های درسی از منطقه به مدرسه از تاریخ 12 شهریور آغاز شده است و برای انسجام بیشتر از تاریخ اول مهر آن را بین دانش آموزان توزیع خواهند کرد و مدارس باید تا هفته اول مهر کتاب‌ها را به دست دانش‌آموزان برسانند.

  ادامه مطلب ...
 • طرح تعطیلات زمستانی با ۵ روز تعطیلی اجرا می‌شود + جزئیات

  طرح تعطیلات زمستانی با ۵ روز تعطیلی اجرا می‌شود + جزئیات

  به‌گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علی اصغر مونسان درباره آخرین تغییرات طرح تعطیلات زمستانی مدارس، گفت: «به منظور عملیاتی شدن تعطیلات زمستانی مقرر شد مدارس در این طرح پنج روز تعطیل باشند که با احتساب پنجشنبه و جمعه این تعطیلات در یک هفته خلاصه می‌شود.»

  وی در پاسخ به اینکه آیا تعطیلی دانش‌آموزان با وجود تعطیل نبودن والدین کارمند آنها می‌تواند راهکاری برای رونق گردشگری باشد، توضیح داد: «برای اجرای طرح تعطیلی زمستانی کارمندان، باید مراحل بسیاری طی شود به همین دلیل این تعطیلات فقط برای مدارس در نظر گرفته شد. کارمندان دولت می‌توانند برای سفر از مرخصی‌های خود استفاده کنند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.»

  رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان اینکه در صورتیکه بتوانیم تعطیلات زمستانی دانش آموزان را عملیاتی کنیم گامی بزرگ در رونق گردشگری استان‌های جنوبی برداشته‌ایم، افزود: «ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در سالهای اخیر پیشرفت خوبی داشته و در مناطقی که زیرساخت‌های لازم موجود نیست از گسترش بوم‌گردی برای جذب گردشگر استفاده می شود.»

  به گزارش سازمان میراث فرهنگی-مونسان در پاسخ به اینکه آیا جاده، راه و مراکز اقامتی برای اجرای طرح تعطیلات زمستانی آماده هستند، بیان کرد: «در ایام عید که زمان پیک سفر است نیاز مسافران در حوزه راه، جاده، خطوط حمل و نقل هوایی، ریلی و... فراهم می‌شود این درحالی است که در تعطیلات زمستانی تعداد مسافران از ایام نوروز بیشتر نیست.»

  رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه اجرای طرح تعطیلات زمستانی مدارس در رونق گردشگری نقش پررنگی دارد، تاکید کرد: «با اجرای این طرح اوجی دیگر مانند ایام عید در صنعت گردشگری استان های جنوبی کشور ایجاد می‌شود زیرا نیمه دوم سال شرایط این استان ها از نظر دمای هوا و... مطلوب می‌شود.»

   

  ادامه مطلب ...
 • استانداردهای خرید کوله‌پشتی برای دانش‌آموزان

  استانداردهای خرید کوله‌پشتی برای دانش‌آموزان

  به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم،‌کوله پشتی یکی از ملزومات مورد نیاز دانش آموزان است که والدین هنگام خرید لوازم‌التحریر باید دقت لازم را در تهیه کوله پشتی استاندارد داشته باشند چرا که استفاده از کوله پشتی نامناسب می‌تواند موجب تغییرات ساختاری و فیزیولوژیکی منفی در دانش‌آموزان شود. تغییراتی از جمله انحراف جلویی و جانبی ستون فقرات، کج پشتی، گردپشتی، خستگی زودرس، درد در ناحیه گردن و پشت کمر.

  این مسائل در کودکان و نوجوانان که هنوز عضلات و استخوان‌های آنها تا پایان دوران بلوغ و حدود 19 سالگی مراحل تکمیلی و رشد فیزیکی خود را طی می‌کند از حساسیت زیادی برخوردار است و آنها مستعد بیشترین ضایعات و آسیب‌ها هستند.

  والدین باید توجه داشته باشند که میزان مصرف انرژی هنگام استفاده از کوله پشتی نسبت به انواع دیگر کیف‌ها کمتر است و استفاده از آن آسیب کمتری را برای بدن ایجاد می‌کند. به همین دلیل خرید کوله پشتی در مقایسه با دیگر کیف‌ها برای دانش آموزان پیشنهاد می‌شود.

  ادامه مطلب ...
 • قبولی ۴۰۹ هزار نفر در کنکور ۹۷

  قبولی ۴۰۹ هزار نفر در کنکور ۹۷

  حسین توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با اشاره به اینکه نتایج نهایی آزمون سراسری سال 97 عصر امروز اعلام می‌شود، اظهار کرد: 409 هزار و 353 نفر به عنوان پذیرفته‌شده نهایی دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند.

  وی افزود: تعداد یک میلیون و 54 هزار و 218 نفر در کنکور سراسری 97 ثبت نام کردند که 910 هزار و  767 در جلسه آزمون حاضر شدند و 143 هزار و 451 نفر غایب بودند. از میان حاضران جلسه آزمون 910 هزار و 251 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند که از این تعداد  592 هزار و 922 نفر انتخاب رشته کردند.

  مشاور عالی سازمان سنجش بیان کرد:  از میان داوطلبانی که اقدام به انتخاب رشته کردند تعداد 409 هزار و 353 نفر پذیرفته شده‌اند که از این تعداد، 234 هزار و 838 نفر زن و 174 هزار و 515 نفر مرد هستند.

  توکلی مطرح کرد: تعداد 190 هزار و 527 نفر در رشته‌های تحصیلی با آزمون و تعداد 218 هزار و 826 نفر در رشته‌های تحصیلی که پذیرش در آنها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی پذیرفته شده‌اند.

  مشاور عالی سازمان سنجش تاکید کرد: از میان پذیرفته شدگان نهایی تعداد 101 هزار و 349 نفر در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، تعداد 167 هزار و 785 نفر در گروه علوم تجربی، 115 هزار و 918 نفر در گروه علوم انسانی، 10 هزار و 347 نفر در گروه هنر و 13 هزار و 954  نفر در گروه زبان‌های خارجی نفر پذیرفته شده‌اند.

  ادامه مطلب ...
 • شرایط ثبت‌نام از پذیرفته‌شدگان دانشگاه فرهنگیان

  شرایط ثبت‌نام از پذیرفته‌شدگان دانشگاه فرهنگیان

  به گزارش خبرگزاری تسنیم، نتایج آزمون سراسری سال 97 منتشر شد و داوطلبانی که اسامی آنها جزو پذیرفته‌شدگان نهایی است باید برای اطلاع از زمان ثبت‌نام به سایت دانشگاه محل قبولی خود مراجعه کنند.

  دانشگاه فرهنگیان از طریق کنکور 97 اقدام به جذب 25 هزار دانشجو معلم کرده است که پس از 4 سال تحصیل در این دانشگاه به عنوان معلم  وارد آموزش‌وپرورش می‌شوند.

  ثبت‌نام در دانشگاه فرهنگیان به شیوه غیرحضوری انجام می‌شود و پذیرفته‌شدگان باید برای ثبت‌نام به سامانه آموزش دانشگاه فرهنگیان به نشانی http://10.9.29.92/home/Default.htm مراجعه کنند.

  برای ورود به سامانه گلستان نام کاربری هر دانشجو معلم، «U971» و در ادامه کد داوطلبی شرکت در آزمون (مانند U971 ) و رمز عبور «کدملی دانشجو» است.

  داوطلبان پذیرفته شده پس از وارد کردن اطلاعات ثبت‌نام خود در سامانه، باید به صورت حضوری با همراه داشتن مدارک لازم به پردیس محل قبولی خود مراجعه کنند و عدم مراجعه درمهلت مقرر جهت ثبت نام به منزله انصراف تلقی خواهد شد.

  ادامه مطلب ...
© کلیه حقوق این سایت متعلق به سامانه سپید پیام می باشد
Top